drukuj Drukuj

KARTA USŁUGI
Gmina Miasta Wejherowa

Podatek od środków transportowych



Deklarację na podatek od środków transportowych (DT-1) należy złożyć do organu podatkowego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta), na którego terenie znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika.

Podmioty zobowiązane do złożenia deklaracji DT-1 i załącznika DT-1/A:


Osoby fizyczne i prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany.

Przedmiot opodatkowania:
1.    samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony,
2.    ciągniki siodłowe i balastowe przystosowane do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i powyżej,
3.    przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i powyżej, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego,
4.    autobusy.

Miejsce załatwienia sprawy: Wydział Finansowy, 84-200 Wejherowo, ul. 12 Marca 195, II piętro, pokój nr 206; tel. (0-58) 677-71-67.

Wymagane dokumenty:
•    wypełniony formularz „deklaracji na podatek od środków transportowych” (DT-1) oraz „załącznika do deklaracji DT-1” (DT-1/A) - formularze dostępne na miejscu w w/w wydziale, w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego ul. 12 Marca 195 – parter, a także w internecie na stronie www.bip.wejherowo.pl,

FORMULARZE


•    w przypadku nabycia pojazdu - umowa kupna pojazdu,
•    w przypadku zbycia/kasacji pojazdu - umowa sprzedaży lub zaświadczenie o kasacji pojazdu,
•    w przypadku czasowego wycofania pojazdu z ruchu - decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
Komplet dokumentów należy złożyć w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miejskiego lub wysłać pocztą na adres Urzędu.

Sposób załatwienia sprawy:
Osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej – złożenie „deklaracji na podatek od środków transportowych” (DT-1) oraz „załącznika do deklaracji DT-1” (DT-1/A).
Podatek od środków transportowych wpłaca się - bez wezwania - na rachunek budżetu gminy (miasta).

Opłaty: Brak.

Obowiązujące terminy i czas załatwienia sprawy:
Podatnicy zobowiązani są do złożenia wypełnionej deklaracji na podatek od środków transportowych do dnia 15 lutego każdego roku podatkowego, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności mających wpływ na powstanie bądź wygaśnięcie obowiązku podatkowego lub zmiany miejsca zamieszkania albo siedziby.
Podatek od środków transportowych jest płatny w dwóch ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 lutego i do dnia 15 września każdego roku.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał:
1.    po dniu 1 lutego, a przed dniem 1 września roku podatkowego, podatek za ten rok płatny jest w dwóch równych ratach w terminie:
•    w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego - I rata,
•    do dnia 15 września roku podatkowego - II rata,
2.    od dnia 1 września, podatek jest płatny jednorazowo w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Tryb odwoławczy: Brak.

Pozostałe informacje:
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany, a w przypadku nabycia środka transportowego zarejestrowanego - od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został nabyty.
Obowiązek podatkowy powstaje także od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.
Obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym środek transportowy został wyrejestrowany lub wydana została decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku podatkowego, stawki podatku określone w uchwale Rady Miasta ulegają obniżeniu proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie istniał obowiązek podatkowy.
Nie złożenie deklaracji na podatek od środków transportowych skutkuje pociągnięciem podatnika do odpowiedzialności karnej skarbowej, zgodnie z art. 54 Kodeksu karnego skarbowego.
Dane (parametry techniczne pojazdu) niezbędne przy wypełnianiu załącznika DT-1/A do deklaracji DT-1 na podatek od środków transportowych, podatnik może uzyskać  z następujących dokumentów: dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, wyciągu z homologacji pojazdu lub zaświadczenia z badania technicznego przeprowadzonego przez uprawnioną Stację Kontroli Pojazdów.
Kwotę podatku w podatku od środków transportowych podatnik określa zgodnie  z obowiązującymi stawkami tego podatku na dany rok - stawki określa stosowna uchwała Rady Miasta Wejherowa.
Podstawa prawna:
•    Art. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( t.j. Dz. U.z 2010r. Nr 95, poz. 613, wraz z późn. zmianami),
•    Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2004 r. w sprawie wzoru deklaracji na podatek od środków transportowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 252, poz. 2523).